Goń bolszewika

Aktualności

Projekt ustawy o zakazie propagowania sowieckiego komunizmu i rosyjskiego imperializmu

Dzisiaj, 13 grudnia 2023 roku, spoglądamy w przeszłość, wspominając 13 grudnia
1981 roku – dzień, który na zawsze zapisany został w kronikach polskiej historii jako czas
ciemności i zdrady. Rozważając tę ciężką przeszłość, z uznaniem przyglądamy się odwadze tych, którzy w obliczu represji i zagrożeń stanęli murem, broniąc ideałów wolności i solidarności. Ich
cierpienie było świadectwem Narodu, którego ducha żaden dyktator nie mógł złamać.


Gdy z perspektywy lat spoglądamy na te wydarzenia, z pokorą przyjmujemy
dziedzictwo tych, którzy nie ugięli się przed upartym cierniem represji. Ich ofiara stała się
symbolem nieugiętej walki o wartości, które przewyższają krótkowzroczne interesy jednostki.
Dzisiaj, w dniu rocznicy tamtej tragicznej chwili, składamy cześć tym, którzy za cenę
własnych losów bronili honoru Polski, zawsze gotowi oddać najwyższą daninę za wartości
święte dla Narodu Polskiego. Składamy im cześć nie tylko słowem – lecz i czynem,
przygotowując projekt ustawy o zakazie propagowania sowieckiego komunizmu i rosyjskiego
imperializmu. Za długo w niekomunistycznej Polsce pozwolono fetować katów i poniżać ich
ofiary. Przygotowując projekt tej ustawy zobowiązujemy się działać, aby jej przepisy przyjęto,
albo w obecnej formie, albo w formie doskonalszej.


Niech ta ustawa będzie pomnikiem pamięci dla wszystkich tych, którzy stracili życie i
zdrowie, których więziono w imię walki o Polskę. Niech będzie wyrazem uznania dla tych,
którzy pomimo prześladowań nie zatracili wiary w ideały narodowe oraz dokończy dzieło „Ustawy dekomunizacyjnej” z dn. 1 kwietnia 2016 roku.


Przecz z komuną!
Niech żyje wolna Polska!

Sukces „Goń z pomnika bolszewika” w kaliskim Budżecie Obywatelskim!

Z radością informujemy, że dzięki zaangażowaniu kaliskiego oddziału Stowarzyszenia KoLiber, w Kaliszu zakwalifikowany do realizacji w ramach tamtejszego Budżetu Obywatelskiego został projekt >>Tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci ofiarom tzw. „wyzwolenia”<<, która zamieszczona zostanie przy wejściu na Cmentarz Żołnierzy Radzieckich przy ul. Częstochowskiej by odkłamywać fałszywy obraz przemarszu Armii Czerwonej przez polską ziemię.

Gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie na rzecz naszej inicjatywy!

Więcej o pomyśle nasi sympatycy opowiedzieli w trakcie konferencji prasowej promującej projekt, do relacji z której link poniżej:

https://fb.watch/oVKuRmmlNa/

Konferencja prasowa „Goń z pomnika bolszewika” pod Ambasadą Federacji Rosyjskiej w dn. 17.09.23r.

✅Zapraszamy do obejrzenia nagrania z konferencji prasowej organizowanej pod Ambasadą Rosyjską w Warszawie w ramach #GońzPomnikaBolszewika przez Stowarzyszenie KoLiber, Młodzież Wszechpolska oraz Stowarzyszenie „Wspólnota i Pamięć” w rocznicę napaści ZSRR na Polskę.

🗣Podczas konferencji młodzi działacze przypomnieli o celach drugiej edycji akcji #GońzPomnikaBolszewika, wytłumaczyli idee wręczenia Rosjanom pralki „Frani”, czy też zwrócili uwagę na wadliwość ustawy dekomunizacyjnej, a także lokalne problemy związane z niedopełnieniem zapisów ustawy przez niektóre samorządy, w tym Warszawę.

💪Nagranie dostępne dzięki Stowarzyszeniu „Wspólnota i Pamięć”, dziękujemy!

https://www.facebook.com/watch/?v=3283892851911537

Premiera gry „Rozsierdzone KoLibry” w ramach akcji Stowarzyszenia KoLiber

gonbolszewika.koliber.org

Zagraj w Rozsierdzone KoLibry i strzelaj KoLibrami do pomników bolszewików! Gra jest w fazie rozwoju i niewykluczone, że nowe aktualizacje przyniosą nowych bolszewików do pogonienia. Pamiętajmy, że tą alegorią zwracamy uwagę na pozbycie się bolszewików nie tylko z fizycznych pomników, ale też z przestrzeni publicznej. Sprzeciwiamy się stawiania zbrodniczych idei na jakimkolwiek piedestale i zwalczamy wszelkie jej przejawy w naszym społeczeństwie, które aż nadto doświadczyło opresji władz bolszewickich, a potem sowieckich od lat wojny polsko-bolszewickiej, po prześladowania Polaków poza granicami II RP w latach 20. i 30. XX wieku, aż do ostatniego zesłańca na Sybir i ostatnią ofiarę bolszewizmu. Nie dopuśćmy, by historia się kiedykolwiek powtórzyła. Pogoń z nami bolszewików podczas ogólnokrajowej akcji Stowarzyszenia KoLiber i Młodzieży Wszechpolskiej #GońzPomnikaBolszewika

Rozsierdzone KoLibry znajdują się na naszej koLibrowej subdomenie gonbolszewika.koliber.org

Pomnik w Dąbiu zdekomunizowany dzięki naszym staraniom!

Niedawno w ramach akcji #GońzPomnikaBolszewika odbyła się wspólna konferencja prasowa KoLiber Szczecin, Młodzież Wszechpolska Szczecin, Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu oraz Ośrodek Monitorowania Chrystianofobii Fidei Defensor pod jednym z lokalnych pomników wychwalających żołnierzy Armii Czerwonej w Dąbiu k. Szczecina.

✅Dzisiaj ten pomnik jest już historią!

💪Gratulacje dla wszystkich zaangażowanych w tę inicjatywę, w szczególności działaczy Stowarzyszenie KoLiber KoLegów Dariusz Matecki oraz Dariusz Olech!

https://fb.watch/oUJeLCHUCJ/

Konferencja w Radomiu

Dziś (czwartek, 29.06.2023r.) radomskie środowiska patriotyczne na czele z Młodzieżą Wszechpolską i Stowarzyszeniem KoLiber ponownie wezwały do dekomunizacji przestrzeni publicznej w Radomiu.

Wyrażono także solidarność z Marcinem Wiosną, który stanął dziś przed sądem w związku z oblaniem czerwoną farbą pomników Armii Czerwonej‼

🗣Mimo wcześniejszego apelu do władz miasta z 1 marca br. radomską przestrzeń publiczną nadal szpecą pomniki Armii Czerwonej. Niestety, naszym rządzącym nie przeszkadzają obiekty propagandowe rosyjskiego projektu imperialnego jakim było ZSRR, nawet w obliczu agresji Rosji na Ukrainę i ponownego przebudzenia się rosyjskiego imperializmu.

🚩Potomkowie Polaków mordowanych, bitych, torturowanych i gwałconych przez żołnierzy Armii Czerwonej, muszą dziś żyć w cieniu obiektów wzniesionych ku czci oprawców swoich bliskich, a to wszystko dlatego, że władze miasta nie chcą dokończyć dekomunizacji radomskiej przestrzeni publicznej. Tak trudno sobie wyobrazić jaki ból te pomniki rodzą w sercach radomian, którzy byli gnębieni i prześladowani przez komunistów? Jeśli tak, to wystarczy spojrzeć na Ukrainę. Wszyscy pamiętamy Buczę, Irpień i wiele miejsc gdzie Rosjanie bestialsko mordowali Ukraińców. Niestety, władze Radomia zapomniały o Katyniu, Charkowie czy Miednoje, o miejscach, w których komuniści mordowali najlepszych synów tej ziemi!

🔂Ponownie zaapelowaliśmy także o pozbawienie czerwonoarmisty Michaiła Orłowa i kosmonauty Piotra Klimuka nadanego w latach 70. XX w. honorowego obywatelstwa miasta Radomia.

W wolnej i demokratycznej Polsce, doświadczonej rosyjskim imperializmem, są nadal ludzie, którzy czczą okupantów.

❌Przypomnijmy, w 1945 roku nie było żadnego „wyzwolenia”, tylko nowe zniewolenie. Te słowa kierujemy w szczególności w stronę liderów lokalnych struktur Lewicy, panów Waldemara Kaczmarskiego i Patryka Fajdka, którzy co roku razem z innymi postkomunistami gromadzą się pod pomnikami Armii Czerwonej, aby uczcić pamięć rosyjskich okupantów. Kierujemy w ich stronę pytanie: czy jeśli wojna na Ukrainie się skończy, to będą panowie jeździć tam, palić znicze i składać kwiaty na grobach najeźdźców? To czemu robicie to tutaj, w Polsce, w Radomiu? Wielu radomian, których przodkowie zostali pokrzywdzeni przez komunistów, twierdzi, że plujecie na ich pamięć. Nie jest wam po prostu wstyd?

❕❗Pan Marcin Wiosna podkreślał, że „jest to nie do pomyślenia w normalnym kraju, że próbuje się upamiętniać bandytów”, a także, że „te obiekty wystawione są w miejscu publicznym, z którego powinny zniknąć, zostać zniszczone, a ich gruz należałoby rozsypać na drogę”.

ℹOjciec pana Marcina Wiosny pod dowództwem żołnierza wyklętego – Tadeusza Zielińskiego ps. „Igła” prowadził działania partyzanckie wymierzone w komunistyczne władze. Jako 22-latek był zatrzymany i skazany za to na dożywotnie więzienie. Zanim jednak został skazany, funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa znęcali się nad nim, zmuszając do spania na betonie, polewali go wodą, uniemożliwiali korzystanie z podstawowych urządzeń sanitarnych, odmawiali pomocy ambulatoryjnej. Matka z kolei została skazana na karę więzienia za to, że oddziałom „Igły” udzielała pomocy poprzez zaopatrywanie żołnierzy w medykamenty.

#GońzPomnikaBolszewika

Gonimy z Pomnika Bolszewika w Siedlcach

Pierwsze działania siedleckiego KoLibra w zakresie dekomunizacji przestrzeni publicznej miały miejsce 9 lat temu. Wówczas zainicjowaliśmy zmianę nazwy ulicy Armii Czerwonej. Dziś kontynuujemy dotychczasowe starania na rzecz dekomunizacji i odkłamywania polskiej historii. Na dniach zawiąże się grupa inicjatywna mająca na celu doprowadzenie do faktycznej dekomunizacji przestrzeni publicznej w Siedlcach.

Źródło: Paweł Świerczewski, Tygodnik Siedlecki

W Siedlcach w ramach akcji „Goń z pomnika bolszewika” pragniemy dokończyć rozpoczęte dzieło i 1) zdjąć widoczne za nami czerwone gwiazdy z bramy cmentarza wojskowego oraz 2) dokonać niezbędnych zmian w strukturze obelisku, przede wszystkim jeśli chodzi o treść tablicy, którą ustalimy z historykami. Obecnie treść tablicy zakłamuje historię: Bohaterskim żołnierzom Armii Radzieckiej, wyzwolicielom Polski poległym w walce z hitlerowskim okupantem wdzięczni mieszkańcy powiatów siedleckiego, sokołowskiego i węgrowskiego.

Te dziewięć lat temu nasza akcja była mocno atakowana, ale czas pokazał, że mieliśmy rację i teraz liczymy na większe poparcie społeczne naszych działań. Jednocześnie zaznaczamy, że nie chcemy robić tego co robi Rosja i Białoruś z polskimi nekropoliami, czyli nie będziemy ingerować w same nagrobki. Nasze działania mają na celu wyłącznie egzekwowanie już obowiązującego prawa, którego egzekwowanie zaniedbywane jest przez samorządy. – powiedział Jakub Tymiński z siedleckiego KoLibra.

Inauguracja II edycji akcji „Goń z pomnika bolszewika” w Sejmie RP!

9 maja 2023 roku oficjalnie ruszyła II edycja akcji „Goń z pomnika bolszewika”.
W Sejmie RP przemawiali: Prezes Stowarzyszenia KoLiber – Jan Walczuk; Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, Pomysłodawca i koordynator I edycji akcji, Przewodniczący Komitetu Honorowego akcji „Goń z pomnika bolszewika” – Piotr Mazurek; Koordynatorzy II edycji akcji – Paweł Wyrzykowski (KoLiber) i Arkadiusz Jabłoński (Młodzież Wszechpolska) oraz przedstawiciel partnera inicjatywy, Fundacji Młode Kresy – Mirosław Kapcewicz. Pełen zapis konferencji prasowej jest dostępny poniżej:

https://www.facebook.com/StowKoLiber/videos/627434612592243/