Goń bolszewika

Gonimy z Pomnika Bolszewika w Siedlcach

Pierwsze działania siedleckiego KoLibra w zakresie dekomunizacji przestrzeni publicznej miały miejsce 9 lat temu. Wówczas zainicjowaliśmy zmianę nazwy ulicy Armii Czerwonej. Dziś kontynuujemy dotychczasowe starania na rzecz dekomunizacji i odkłamywania polskiej historii. Na dniach zawiąże się grupa inicjatywna mająca na celu doprowadzenie do faktycznej dekomunizacji przestrzeni publicznej w Siedlcach.

Źródło: Paweł Świerczewski, Tygodnik Siedlecki

W Siedlcach w ramach akcji „Goń z pomnika bolszewika” pragniemy dokończyć rozpoczęte dzieło i 1) zdjąć widoczne za nami czerwone gwiazdy z bramy cmentarza wojskowego oraz 2) dokonać niezbędnych zmian w strukturze obelisku, przede wszystkim jeśli chodzi o treść tablicy, którą ustalimy z historykami. Obecnie treść tablicy zakłamuje historię: Bohaterskim żołnierzom Armii Radzieckiej, wyzwolicielom Polski poległym w walce z hitlerowskim okupantem wdzięczni mieszkańcy powiatów siedleckiego, sokołowskiego i węgrowskiego.

Te dziewięć lat temu nasza akcja była mocno atakowana, ale czas pokazał, że mieliśmy rację i teraz liczymy na większe poparcie społeczne naszych działań. Jednocześnie zaznaczamy, że nie chcemy robić tego co robi Rosja i Białoruś z polskimi nekropoliami, czyli nie będziemy ingerować w same nagrobki. Nasze działania mają na celu wyłącznie egzekwowanie już obowiązującego prawa, którego egzekwowanie zaniedbywane jest przez samorządy. – powiedział Jakub Tymiński z siedleckiego KoLibra.