aaaaazdj glowne25 marca odbyła się zorganizowana przez Stowarzyszenie KoLiber w ramach akcji „Goń z pomnika bolszewika” konferencja prasowa zatytułowana „Czy Armia Ludowa zasługuje na aleję swojego imienia?”. Wzięli w niej udział: członkowie Honorowego Komitetu Poparcia akcji: historyk Leszek Żebrowski i wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy Olga Johann, a także prezes Stowarzyszenia KoLiber Jakub Kulesza oraz wiceprezes, koordynator akcji „Goń z pomnika bolszewika” Piotr Mazurek.

W trakcie konferencji przedstawiciele KoLibra wystosowali apel do władz Warszawy o dokonanie zmiany nazwy upamiętniającej komunistyczne podziemie Al. Armii Ludowej, proponując jednocześnie, by arteria nosiła odtąd nazwę Al. Narodowych Sił Zbrojnych.

Historyk Leszek Żebrowski przedstawił następnie obszerne uzasadnienie historyczne dla dokonania zmiany. Mówił m.in. o tym, że AL była formacją ściśle podporządkowaną sowieckiemu okupantowi, wrogo nastawioną do podziemia niepodległościowego, kolaborującą z Niemcami. Przypominał, że członkowie Armii Ludowej zawłaszczali zasługi bojowe innych formacji, a także dokonywali licznych zbrodni towarzyszących zwykle napadom rabunkowym na Polaków i Żydów, które były potem przypisywane AK i NSZ.

Wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy Olga Johann, która od lat podejmuje wysiłek na rzecz dekomunizacji ulic Warszawy wsparła pomysł zmiany nazwy Al. Armii Ludowej. Przypominała jednak o tym, jaki stosunek do rozliczenia z historią ma większość rządząca stolicą.

Na zakończenie konferencji Jakub Kulesza i Piotr Mazurek zapewnili o tym, iż są gotowi tak długo działać na rzecz zmiany nazwy Al. Armii Ludowej, aż ich apele zostaną zrealizowane przez władze Warszawy.

Polecamy pełną relację z konferencji na portalu Blogpress.pl

Biuro Prasowe

Stowarzyszenia KoLiber

Foto: Ewa Lisiecka