7368577204_847a91cc5e[1]W okresie PRL, komunistyczna propaganda przedstawiała Armię Ludową jako jedyną polską podziemną armię, która w czasie II wojny światowej walczyła z Niemcami. Obecnie wciąż jest ona gloryfikowana za pośrednictwem upamiętniających ją nazw ulic i placów, pomników, a także tablic okolicznościowych. Czy jednak na pewno AL zasługuje na taką chwałę?

My uważamy, że nie. Chcemy przypomnieć opinii publicznej wstrząsające fakty, jakie ujawnili w trzytomowej publikacji „Tajne oblicze GL-AL i PPR. Dokumenty” Marek Jan Chodakiewicz, Piotr Gontarczyk oraz Leszek Żebrowski. Sądzimy, że należy przypomnieć o tym, dlaczego i w jakich okolicznościach powstała Gwardia – Armia Ludowa, czyj interes realizowała, jakie były jej relacje z Niemcami, jak odnosiła się do podziemia niepodległościowego, jaki był stosunek AL do Powstania Warszawskiego, skąd wywodzili się członkowie komunistycznego podziemia, czym AL zajmowała się na co dzień. Chcemy także przypomnieć jakie relacje zachodziły pomiędzy GL-AL, a społecznością żydowską. Domagamy się, aby w czasie, gdy Polakom przypisuje się zbrodnie na Żydach popełniane przez innych, przypomnieć o tym, że na ziemiach polskich okupowanych przez Niemców działała formacja, która wielu Żydów wymordowała, a następnie jej zbrodnie przypisywano formacjom niepodległościowym.

Dlatego też, zapraszamy na organizowaną przez Stowarzyszenie KoLiber w ramach akcji „Goń z pomnika bolszewika” konferencję prasową podczas, której przedstawimy nasze stanowisko wobec obecności w przestrzeni publicznej miejsc gloryfikujących GL-AL ze szczególnym uwzględnieniem warszawskiej Al. Armii Ludowej, a także obszerne uzasadnienie historyczne tego stanowiska. W konferencji wezmą udział:

Leszek Żebrowski – historyk, badacz dziejów najnowszych Polski, współautor publikacji „Tajne oblicze GL-AL i PPR. Dokumenty”, członek Honorowego Komitetu Poparcia akcji „Goń z pomnika bolszewika”

Olga Johann – wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy, członek Honorowego Komitetu Poparcia akcji „Goń z pomnika bolszewika”

Jakub Kulesza – prezes Stowarzyszenia KoLiber

Piotr Mazurek – wiceprezes Stowarzyszenia KoLiber, koordynator akcji „Goń z pomnika bolszewika”

Konferencja odbędzie się w poniedziałek 25 marca 2013 roku o godz. 13 w siedzibie Stowarzyszenia KoLiber przy ul. Zgody 4 lokal 6, I klatka, III piętro.

Wstęp wolny! Zapraszamy!

Biuro Prasowe

Stowarzyszenia KoLiber